Ze života školy (4. část)

PIŠQWORKY 2018

8. 10. 2018 proběhlo školní kolo piškvorek „PIŠQWORKY 2018“, na jeho základě byla sestavena 3 družstva.

Výsledky školního kola:

 1. Volek Tomáš ST2
 2. Rajchrt Petr SZS4
 3. Badal Daniel SZS4
 4. Ptáček Daniel MS4
 5. Najman Ondřej MS4
 6. Ondroušek Filip OKA2
 7. Olečko Libor OKA2, Kratochvíl František IZT1
 8. Hudec Jan ST1, Šefl Patrik OKA2
 9. Ceh Michal IZT1, Kucián Martin IZT1
 10. Ton Daniel SM1, Rýznar Jaroslav ST2, Holan Josef OKA2, Hanák Vlastimil IZT1

8. 11. 2018 jsme se zúčastnili oblastního kola piškvorek „PIŠQWORKY 2018“, družstvo X (Volek, Ptáček, Najman, Ondroušek, Olečko) se umístili na 5. – 8. místě, družstvo Kolečka (Hudec, Šefl, Ceh, Ton, Rýznar) na 8.-11. místě.

Autor: Mgr. Drábková A. | Datum: 15. 11. 2018 | Akce

Napsali o nás...

U střední školy železniční, technické a služeb roste Strom svobody...

Autor: Šumperský zpravodaj | Datum: 10. 11. 2018 | Více    

Napsali o nás...

V Šumperku roste strom svobody...

Autor:           | Datum: 23. 10. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Proč tedy slavíme?...

Autor: Rej.cz | Datum: 23. 10. 2018 | Více    

Návštěva v šumperské firmě SHM

Návštěva ve firmě SHM

Dne 20. září 2018 se 5 žáků naší školy oboru Podnikání zúčastnilo semináře na téma Podnikání v ČR, který organizovala personální manažerka paní Mgr. Jana Valová ze šumperské firmy SHM. Kromě žáků SŠŽTS Šumperk pozvala firma SHM také žáky ze Střední zemědělské školy, obor Cestovní ruch, a žáky Gymnázia. Seminář vedl pan Pavel Holubář (jednatel společnosti), dále byli přítomni pan Petr Mrkos (výrobní ředitel) a také pan R. Koubek z Hospodářské komory.

Cílem semináře bylo zvýšit zájem žáků o podnikání. Nejprve pan Holubář vyjádřil na připravených statistických údajích situaci na podnikatelském trhu České republiky a pak popsal historii své firmy od jejího založení v roce 1993, kdy začínali se 2 zaměstnanci, až po současnost – firma zaměstnává přes 100 zaměstnanců, získává ocenění u nás i v zahraničí a stále více se věnuje veřejně prospěšným projektům. Moc se nám líbí motto firmy: „Slušnost v podnikatelské činnosti musí být součástí naší kultury a nesmí být chápána jako slabost.“

Se skutečnými příklady úspěšným mladých podnikatelů vystoupil pan Koubek z Hospodářské komory. Na konkrétních příkladech z praxe popsal životní příběhy a cesty, které vedly začínající mladé podnikatelé k jejich podnikatelské činnosti.

Následovala chvíle pro dotazy a názory žáků, po které následovala velmi zajímavá, komentovaná prohlídka celé firmy.

Žákům se ve firmě velmi líbilo. Je velmi užitečné na příkladu úspěšné a dobře fungující firmy formovat povědomí žáků o podnikání. Proto se už nyní těšíme na další pokračování.

Autor: Ing. Martináková, Ing. Drápalová | Datum: 12. 10. 2018 | Akce

Šumperští „strojaři ze SŠŽTS“ navštívili brněnský veletrh

Brněnský veletrh 2018

Dne 3. 10. 2018 se strojaři z naší školy opět zúčastnili největší strojírenské akce konané v České republice. Sraz jako každým rokem proběhl v plném počtu nahlášených účastníků u DK v Šumperku.

Plný autobus poté vyrazil směrem za novými poznatky, které brněnský veletrh jistě nabízí. Konal se zde jubilejní, již 60. mezinárodní strojírenský veletrh. Po příjezdu na místo měli žáci možnost samostatně si projít celé výstaviště a prohlédnout si stánky jednotlivých vystavovatelů.

Opět byl velký zájem o nové CNC obráběcí stroje, nástroje pro obrábění a tvářecí techniku. Žáci si nenechali ujít ani novinky v oblasti svařování a měření. Zástupci vystavujících a prezentujících firem byli velice vstřícní a komunikativní. Ochotně odpovídali na všechny dotazy našich studentů, kteří odcházeli od stánků obohaceni nejen o nové poznatky, ale také o drobné propagační předměty. Čas bohužel rychle plynul a museli jsme se vydat na cestu zpět. Všichni byli unaveni, ale zároveň i obohaceni o nové poznatky a informace. Cestou zpět bylo o čem povídat i na co vzpomínat.

Tato odborná exkurze byla realizována za finanční podpory Nadačního fondu při SŠŽTS Šumperk.

Autor: Ing. Lubina | Datum: 9. 10. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Prvorepubliková atmosféra v šumperském informačním centru...

Autor: sumpersko.net | Datum: 8. 10. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Promenáda stoletím v Šumperku...

Autor: sumpersko.net | Datum: 8. 10. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Poznávej svět...

Autor: Učitelské noviny 31-18 | Datum: 2. 10. 2018 | Více    

STUDENTSKÉ VOLBY DO ZASTUPITELSTEV OBCÍ 2018

Výsledky:
1. místo: Česká pirátská strana
2. a 3. místo: ANO 2011 a ŠUMPERÁCI

Autor a foto: Mgr. Drábková J.| Datum: 27. 9. 2018 | Akce

Soutěž Machr roku 2018

Již po jedenácté se sešli učni z celé republiky na akci Machři roku, aby poměřili své schopnosti a um. Letos se tak stalo 13. 9. 2018 na Letenské pláni v Praze a bylo opravdu na co se dívat. Letos poprvé se přehlídky zúčastnili i žáci naší školy.

Žáci 70 týmů celé republiky se utkali o trofeje a finanční odměny v celkové výši 90 tisíc Kč v oborech truhlář, elektrikář a strojní mechanik.

Celodenní program však nebyl jen soutěžní, ale jednalo se i o prezentaci středních škol a odborných učilišť. K vidění byly například ukázky dalších řemesel a profesí, které se přijely do Prahy představit. Mohli jsme tak zhlédnout třeba práci puškaře, mincíře, kuchaře, cukráře, uměleckého foukače skla, kadeřníky, hodináře, krejčí, nebo chovatele koní z pražské Chuchle a mnoho a mnoho dalších. Zahájení programu se ujala radní Magistrátu hlavního města Prahy Ing. Irena Ropková a programem provázel Jan Onder, známý například z velmi populární soutěže StarDance.

Výsledky soutěže:

  TRUHLÁŘ
 1. Střední odborné učiliště, Hluboš
 2. Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov
 3. Waldorfská škola Příbram
 4. Naši školu reprezentovali: Jan Hujíček a Michal Všetíček.
  STROJNÍ MECHANIK
 1. Střední škola, základní škola a mateřská škola Kraslice, příspěvková organizace
 2. Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava
 3. VOŠ, OA a SOUT Chotěboř
 4. Naši školu reprezentovali: Hofman Ondřej a Chrudina Filip.
  ELEKTRIKÁŘ (SILNOPROUD)
 1. Vyšší odborná škola a Střední škola technická Česká Třebová
 2. Střední škola elektrotechnická, Ostrava, Na Jízdárně 30, p.o.
 3. Střední škola zemědělská a ekologická a střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky, Kostelec nad Orlicí
 4. Naši školu reprezentovali: Zdeněk Večerka a Verner Jan.

Autor a foto: Silvie Urbanová, Tinka Jiří| Datum: 25. 9. 2018 | Fotogalerie

Adaptační pobyt

Na seznamování se školou navazoval třídenní zážitkový pobyt ve dnech 5. -7. 9. 2018 žáků prvních ročníků čtyřletých oborů, proběhl v rekreačním středisku Losinka v Rapotíně. Účelem bylo vzájemně se poznat, pobavit se a také zažít něco nového.

Zúčastnilo se jej 27 žáků se svými třídními učiteli a dva členové Školního poradenského pracoviště. Bydleli v chatkách, jídla bylo dostatek…

Nachodili na 30 km – vyšlápli se na rozhlednu Bukovka, opékali na Samotách, užili si v Aquaparku, navštívili Zámek Velké Losiny a také poslední ruční papírnu v Evropě ve Velkých Losinách. Mimo toho byla na programu spousta seznamovacích her a aktivit, vtípky a spolupráce.

Celý pobyt proběhl v absolutní pohodě a zdá se, že se ve třídách MS1 a ST1 sešli fajn lidé!!!!

Autor a foto: Mgr. Táborská| Datum: 18. 9. 2018 | Fotogalerie

Zahájení školního roku 2018/2019

pro žáky tříletých a čtyřletých oborů nastupujících prvních ročníků připravilo školní poradenské pracoviště ve spolupráci s vedením školy, třídními učiteli a učiteli odborného výcviku.

Během prvních tří dnů se žáci seznámili se školou, novými spolužáky a s pracovišti odborného výcviku. Prohlédli si centrum města Šumperka, navštívili Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, získali informace o činnostech některých státních institucí, navštívili novou knihovnu. Dne 4. 9. 2018 společně zhlédli v kině OKO projekt Radka Bangy „Když chceš, tak to dokážeš“.

Autor a foto: Mgr. Holinková| Datum: 17. 9. 2018 | Fotogalerie

Napsali o nás...

Olomoucký kraj potřebuje řemeslníky...

Autor: ŠUMPERK.INFO | Datum: 17. 9. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Den řemesel na šumperském Točáku se letos konal již počtvrté...

Autor: sumpersko.net | Datum: 16. 9. 2018 | Více    

Navázání spolupráce s SOŠ technickou, Poprad

Ve dnech 30. 5. – 1. 6. 2018 jsme navštívili SOŠ technickou v Popradu, která již víc než 50 let připravuje odborníky v oblasti strojírenské výroby a informačních technologií, navíc v oblasti vzdělávání v hodnocení kvality pedagogického procesu dosáhla rating BB+.

Cílem setkání bylo navázání dlouhodobé spolupráce v souvislosti s plánovanou výměnou pedagogů a žáků ze strojírenských oborů a také sdílení zkušeností.

Stredná odborná škola technická vyučuje obory obráběč kovů, strojní mechanik (učební obory) a grafik digitálních médií, mechanik počítačových sítí a programátor svářecích a obráběcích strojů a zařízení (maturitní obory). Škola nabízí systém duálního vzdělávání ve spolupráci s Tatravagónkou a.s. Poprad.

Škola se snaží neustále modernizovat své prostory i zařízení, aby reagovala na současné trendy.

Vedením školy jsme byli velice mile přijati, představili nám školu, své aktivity, projekty, spolupráci s firmami, měli jsme možnost srovnat podmínky na Slovensku a u nás. Prohlédli jsme si prostory školy, odborné učebny i jejich středisko odborného výcviku, které je propojeno s Tatravagónkou a.s. Poprad. V těchto prostorách se nachází také robotizované pracoviště se svářecím robotem.

Věříme, že jsme nastartovali dobrou spolupráci, která bude přínosem pro obě školy, především pro pedagogy a žáky.

Autor a foto: Ing. Kósová| Datum: 4. 9. 2018 | Akce