Ze života školy (4. část)

Studenti budou hejtovat hejtmana v přímém přenosu

Hejtuj hejtmana je název iniciativy hejtmana Ladislava Oklešťka, která lidem přináší novou možnost komunikace s vedením Olomouckého kraje. Ve středu 24. května se Ladislav Okleštěk vydá za studenty, od kterým bude chtít slyšel i ty méně příjemné dotazy nebo kritické názory.

„Všude se píše: hetman ocenil, poděkoval, navštívil… Případně: kraj rozdal miliony, kraj vybudoval, zajistil novou službu… Ale já chci přinést změnu, a proto se ptám: Co děláme špatně? Na koho zapomínáme? Jak podpořit sport, kulturu nebo cestovní ruch, aby to bylo opravdu účinné? Nezavírají nám tiskové zprávy o pozitivních tématech oči před skutečnými problémy?“ vysvětlil Ladislav Okleštěk, co ho vedlo ke spuštění kampaně Hejtuj hejtmana.

Hejtovat je moderní výraz pro kritické názory, který používají mladí lidé, a právě za nimi se Ladislav Okleštěk vydá 24. května. V prostorách Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku bude od 10 hodin odpovídat na otázky studentů. Akce je přístupná také pro širokou veřejnost bez rozdílu věku. Hodinová diskuze bude navíc živě přenášena jako live stream na Facebook.

„Kromě bezprostředních dotazů od studentů odpovím na ty nejzajímavější „hejty“, které mně zatím dorazily v rámci iniciativy Hejtuj hejtmana na email prohejtmana@kr-olomoucky.cz. Každý týden mi přijdou desítky názorů, podnětů nebo stížností, takže je z čeho vybírat a diváci se určitě nudit nebudou,“ zve ke sledování přímého přenosu Ladislav Okleštěk.

Live stream ze studentské diskuze s hejtmanem začne ve středu 24. května v 10 hodin na Facebookovém profilu Ladislava Oklešťka. Více informací o iniciativě Hejtuj hejtmana najdou zájemci na www.HejtujHejtmana.cz.

Autor: vedení školy| Datum: 22. 5. 2017 | Akce

Návštěva centrály společnosti Albert v Praze

Ve čtvrtek 11. května jsme se zúčastnili prohlídky centrály vedení firmy Ahold v Nových Butovicích v Praze, která byla uspořádána pro vybrané žáky oboru Prodavač.

Byli jsme přivítání paní Mušinskou, vedoucí vzdělávacího oddělení, která nás seznámila s programem dne.

Dozvěděli jsme se historii firmy Ahold, že hlavní centrála sídlí v Holandsku. V České republice provozuje 331 prodejen ve formátech super a hyper marketech a zaváží je ze 3 distribučních center. Firma nám představila řady svých privátních značek, zaujalo nás, že spousta těchto výrobků je zaměřena na zdravý životní styl obyvatelstva.

Vyzkoušeli jsme si prakticky senzorické hodnocení výrobků a přesvědčili jsme se, že privátní výrobky jsou chutné a kvalitní a dají se koupit za výhodnou cenu.

Bylo nám nabídnuto, že po vyučení můžeme u této firmy pracovat, nejdříve v pozici prodavač specialista s možností čerpání různých benefitů.

Na konkrétních příkladech nám ukázali, jak rychle u této firmy může mladý člověk profesně růst, pokud ukáže svoje přednosti a kvality.

Z této návštěvy jsme si odvezli dobré zážitky a dobrý tip na uplatnění v našem budoucím profesním životě.

Autor: Johnová Vilma | Datum: 16. 5. 2017 | Akce

Soutěž v SUDOKU

Dne 27. 4. 2017 se na naší škole konala soutěž v SUDOKU. Žáci během 40 minut řešili čtyři soutěžní úlohy.

Výsledková listina:

  1. Jakub Kocurek OB3
  2. Marek Juna S3
  3. Tomáš Hošek OB3 a Vendula Pavlíková SZS2
Autor: Mgr. Alena Drábková | Datum: 4. 5. 2017 | Akce

Napsali o nás...

Mladý dravec Milan Vaněk proháněl mistra. Zároveň se přesvědčil, jak umí být autokros krutý...

Autor: Rej.cz | Datum: 3. 5 2017 | Více    

Napsali o nás...

Hanny Firla: „Šumperský Majáles je určitě dlouhodobý projekt.“...

Autor: Rej.cz | Datum: 2. 5 2017 | Více    

II. středoškolské mistrovství ČR v požárním sportu

Ve dnech 20.–21. 4. 2017 jsme se s vybranými žáky školy zúčastnili středoškolského mistrovství ČR v požárním sportu v Pardubicích. Po oba dva dny soutěží nepřálo závodníkům počasí. Teplota se pohybovala v rozmezí 1–6 °C a foukal silný vítr, který násobil chlad a komplikoval disciplíny. I přes veškerou snahu našich dobrovolných hasičů jsme mezi profíky obsadili 20. příčku. K lepšímu výsledku nám scházelo trochu toho štěstí. Přesto naši dobrovolní hasiči odjížděli s dobrým pocitem a odhodláním se příští rok na závody vrátit.

Autor: Ing. Michal Vojtek, Ing. David Holubec| Datum: 28. 4. 2017 | Akce

EXIT TOUR 2017

12. dubna proběhla na naší škole EXIT TOUR 2017. Exit tour je atraktivní vzdělávací program, který přispívá k naplňování požadavků MŠMT na minimální preventivní program v oblasti sociálně patologických jevů. Součástí programu byly velmi zajímavé přednášky od kvalitních lektorů a také vystoupení americké hudební skupiny. Některé třídy po koncertu měly seminář se členy kapely vedený v angličtině, kde si žáci procvičují anglický jazyk s rodilými mluvčími. Celá akce se setkala s pozitivním hodnocením jak ze strany žáků, tak i učitelů.

Autor: Ing. Michal Vojtek | Datum: 26. 4. 2017 | Akce

Den Země 2017

21. 4. 2017 se naši studenti MS1 a SZS2 zúčastnili oslav Dne Země pořádané SVČ Doris. Na dvou stanovištích se celý den věnovali dětem z mateřských a základních škol a pomáhali jim s výrobou hracích kostek z bukového dřeva a lodiček z borové kůry.

Autor: Mgr. Hana Kubelková | Datum: 21. 4. 2017 | Akce

Ukliďme Česko 2017

V pátek 7. dubna se naše škola zapojila do celostátní akce Ukliďme Česko. Ačkoliv nám počasí moc nepřálo, uklidili naši žáci velkou část parčíku mezi „Zámečkem“ a „Zdravkou“ a také stráň pod školou a okolí autobusové zastávky.

Autor: Mgr. Hana Kubelková | Datum: 21. 4. 2017 | Akce

Středoškolský závod RC modelů s vodíkovým pohonem

Ve dnech 7. 4. – 8. 4. 2017 se konalo české finále 3. ročníku soutěže Hydrogen Horizon Automotive Challange H2AC. Závod proběhl v kampusu ČVUT v Praze v Dejvicích. V šestihodinovém závodu poměřilo síly 20 týmů z různých středních škol.

Cílem programu je rozvoj technického myšlení studentů, získání praktických zkušeností při práci v týmu a řešení konkrétních technických problémů při konstrukci RC modelů na hybridní vodíkový pohon. Studenti se pomocí Horizon Energy Boxu seznamují s obnovitelnými zdroji energie. Součástí programu byla i exkurze na Fakultu strojní ČVUT.

Tak jako loni i letos studenti ze třídy MS2. Milan Vaněk, Josef Zajíc, Ondřej Najman, Daniel Krňávek úspěšně reprezentovali naši školu. V závodech skončili na pěkném 14. místě. Děkujeme všem studentům za aktivní přístup při konstrukci RC modelů a za nadšení při soutěži.

Autor: Ing. Mgr. Fialová Libuše | Datum: 12. 4. 2017 | Foto

Budoucí prodavačky zářily na celostátní odborné soutěži „Prodavač 2017“

Dne 6. 4. 2017 proběhla v Ústí nad Labem celostátní odborná soutěž „Prodavač 2017“, které se zúčastnilo 13 škol.

Naši školu zastupovaly žákyně Moravanská Monika, třída PA1, Dašková Jana, třída PA2, a Jana Vlčková, třída PA3.

Budoucí prodavači porovnávali svoje teoretické i odborné vědomosti a praktické dovednosti. Naše děvčata vybojovala nádherné umístění.

Moravanská Monika a Dašková Jana získaly ve svých ročnících 1. místo, Vlčková Jana skončila na 7. místě.

Děvčatům gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy a našeho oboru.

Autor: Johnová Vilma, OP 03| Datum: 12. 4. 2017 | Akce

Natočili o školních letech...

Maturitní ročník 2008...

Autor: maturanti 2008 | Datum: 12. 4. 2017 | Více    

Napsali o nás...

FOTO: Děti z mateřinky na exkurzi v šumperské učňovce...

Autor: sumpersko.net | Datum: 6. 4. 2017 | Více    

Přednáška na téma „Nebuď loutka propagandy, zvol si informace“

Od mala k řemeslu Dne 31. 3. 2017 proběhla pro třídy MS1 a MS2 přednáška na téma „Nebuď loutka propagandy, zvol si informace“. Vedli ji dva studenti z Masarykovy univerzity, kteří jsou součástí týmu projektu Zvol si info.

V rámci tohoto projektu studenti Masarykovy univerzity bojují proti dezinformacím v médiích a snaží se naučit ostatní kriticky myslet. V průběhu přednášky zdůrazňovali žákům, že není správné věřit všemu, co se dočtou na internetu. Poukazovali na důležitost prověřování původu informací a přímo předvedli příklady „falešných zpráv“, které se velice rychle šířily hlavně po Facebooku a lidé jim věřili. Žáky obeznámili také se Surfařovým průvodcem po internetu, který v rámci projektu vytvořili.

Autor: Bc. Michaela Kósová | Datum: 4. 4. 2017 | Akce