Ze života školy (3. část)

Napsali o nás...

Spolupráce školy a zaměstnavatelů = Kvalitní vzdělávání...

Autor: UN 6/2018 | Datum: 14. 2. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Kvalitní odborné vzdělávání = spolupráce školy a zaměstnavatelů...

Autor: Novinky.cz | Datum: 23. 1. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Kvalitní odborné vzdělávání = spolupráce školy a zaměstnavatelů...

Autor: Šumperk.info | Datum: 23. 1. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Budoucí obráběči kovů a strojní mechanici sbírali zkušenosti v zahraničí...

Autor: Zpravodaj šk. 12-2017 | Datum: 23. 1. 2018 | Více    

Šumperskou učňovku ovládly netradiční účesy

Stovky návštěvníků přilákal Den otevřených dveří a Den zaměstnavatelů. Akce se odehrála 7. prosince na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku.

Podívat se přišli především deváťáci zvažující volbu některého ze dvou desítek učňovských i studijních oborů, které škola nabízí. „Jsem rád, že se vás tu tolik sešlo. Náš průmysl potřebuje lidi s technickým vzděláním, a to ne pouze vysokoškoláky, ale také ty, kteří obsluhují stroje a rozumí jim,“ pochvaloval si na zahájení Petr Krill, předseda Grémia podnikatelů....

ze Zpravodajství sumpersko.net

Autor: sumpersko.net | Datum: 17. 1. 2018 | Akce

Škola uvítala návštěvu z v jihovýchodní Číny

Školu navštívila česko-čínská společnost MASLINK, která zastupuje region Donghai, jež se nachází v jihovýchodní Číně. V čele delegace byla představitelka regionu paní Wang Na.

Autor: vedení školy | Datum: 17. 2. 2018 | Akce

Žáci oboru elektrikář se opět sešli se zástupcem firmy KOPOS KOLÍN, a. s.

KOPOS KOLÍN, a. s.

Minulý měsíc opět navštívil naši školu obchodní zástupce firmy KOPOS KOLÍN, a. s., pan Martin Zuzaňák. Tato společnost vyrábí elektroinstalační výrobky a na českém trhu působí již řadu desetiletí. Přednášky se zúčastnili žáci všech ročníků učebního oboru elektrikář – silnoproud. Pan Zuzaňák žákům představil společnost, její výrobky a v závěrečné diskusi odpovídal na četné otázky žáků. Množství a různorodost vyráběných produktů této společnosti žáky překvapila.

Navíc naše škola získala od jmenované firmy sponzorský dar na výuku oboru elektrikář – silnoproud za víc jak 10 000,– Kč ve formě výrobků, za což velmi děkujeme.

Autor: Bc. Hinkelmann Luboš| Foto: http://www.kopos.cz/cs/produkty Datum: 1. 2. 2018 | Akce

Vánoční dárky se rozbalovaly v Plzni

V adventním čase dostali nečekané dárky vybraní žáci oboru Mechanik opravář kolejových vozidel. Firma Pars NOVA jim zprostředkovala exkurzi do společnosti Škoda Transportation, která je dnes v oblasti kolejových vozidel jedničkou ve střední Evropě. Z dílen v hlavním plzeňském areálu putují k tuzemským i zahraničním zákazníkům moderní elektrické lokomotivy, soupravy metra, nízkopodlažní tramvaje a další důležité komponenty kolejových vozidel.

Budoucí mechanici si tak mohli zblízka prohlédnout, jak se vyrábí skutečné „mašinky“, ke kterým mají velmi kladný vztah už od dětství. Na vlastní oči viděli, jak se elektrická lokomotiva vlastně sestavuje. Jednotlivé komponenty do sebe zapadaly, jako kdyby to bylo obyčejné LEGO. Podvozek, rám, skříň vozu, elektroinstalace, vybavení interiéru a před žáky stála téměř dokončená lokomotiva s krásným názvem Emil Zátopek, kterou si objednali majitelé Deutsche Bahn Regio na trať Norimberk-Ingolstadt-Mnichov.

Rozdávání dárků pokračovalo i po exkurzi ve Škodovce. Firma Pars NOVA věnovala žákům vstupenky do Techmania Science Center v Plzni, která nabízí na 10 tisících metrech čtverečných zábavné seznámení s vědou a technikou, objevování tajů fyziky, biologie, matematiky či chemie.

Největšímu zájmu ze strany žáků se těšila expozice mnoha původních unikátů světové techniky - první laminátová lokomotiva na světě, nejstarší dochovaná elektrická lokomotiva, kterou Škodovka vyrobila nebo trolejbus řady ŠKODA 3 Tr3.

Poslední dárek se rozbaloval ve 3D planetáriu. Expozice hravou formou a srozumitelně vysvětluje základní vesmírné zákonitosti. Například jak obíhá Země kolem Slunce a Měsíc kolem Země nebo jaké jsou měsíční fáze.

Poděkování za nevšední zážitky patří zejména vedení firmy Pars NOVA, které s naší školou úspěšně spolupracuje již po celou řadu let.

Autor: ing. Hecl Břetislav | Datum: 22. 12. 2017 | Akce

Školní kolo soutěže v ANJ

Dne 19. 12. 2017 se konala soutěž školního kola v ANJ. Soutěže se zúčastnilo 16 žáků druhých, třetích a čtvrtých ročníků.

Soutěž se skládala ze čtyř částí – poslech, čtení s porozuměním, konverzace, psaní. Na prvním místě se umístil Badal František, na místě druhém byl Vepřek Zděněk a třetí místo obsadil Horák Jaroslav .

Soutěžícím byly předány diplomy, upomínkové předměty a sladkosti.

Všem žákům děkuji za účast a hladký průběh soutěží. Zároveň chci poděkovat kolegyni Mgr. Andree Rulíškové za pomoc a dohled během soutěže.

Autor: ing. Staňková Lenka | Datum: 20. 12. 2017 | Akce

Napsali o nás...

Den otevřených dveří a Den zaměstnavatelů na střední škole doprovodila kadeřnická soutěž...

Autor: Rej.cz | Datum: 13. 12. 2017 | Více    

Budoucí prodavači a obchodníci balili mikulášské sladkosti

Pomalu se již stává tradicí, že budoucí prodavači a obchodníci balí v šumperských supermarketech balíčky ze sladkostí a ovoce pro Mikuláše. V Albertu u soudu zároveň prodávali výrobky z Centra pro osoby s mentálním postižením Pomněnka, vyzkoušeli si tak nabídku a účtování zboží.

Tato akce je mezi zákazníky velice oblíbená. Návštěvníci prodejen obdivovali, jak jsou žáci šikovní. A ocenili nejen jejich zručnost, ale také ochotu, úroveň společenského vystupování a vstřícnost k lidem.

Krásně upravené balíčky potěšily v řadě domácností. V předvečer svátku svatého Mikuláše pomohly potěšit nejednu dětskou duši, vykouzlit šťastné úsměvy a rozzářit spokojené tváře.

Autor: Text a foto: Johnová Vilma | Datum: 13. 12. 2017 | Akce

Napsali o nás...

Hrdý otec Miloslav Vaněk o „juniorovi“: Syn je v šestnáctistovkách nejrychlejší...

Autor: Rej.cz | Datum: 21. 12. 2017 | Více    

Dvojí kvalita potravin
Beseda s poslankyní Evropského parlamentu

Dne 24. listopadu 2017 navštívila naši školu poslankyně Evropského parlamentu paní MUDr. Olga Sehnalová, MBA. Besedovala se žáky oborů obchodník, prodavač a podnikání na téma dvojí kvalita potravin a ochrana spotřebitele, kterému se věnuje při své práci v Evropském parlamentu již od roku 2011 a které dnes díky ní hýbe českou i evropskou politikou. Paní poslankyni doprovázel a svými zkušenostmi z praxe doplňoval dlouholetý spolupracovník České obchodní inspekce pan Zdeněk Krul.

V první části besedy se žáky popsala své snahy v boji proti dvojí kvalitě značkových výrobků v zemích střední a východní Evropy na půdě Evropského parlamentu – opakované interpelace Evropské komise, testování kvality značkových výrobků zakoupených v České republice a v Německu (např. Coca-Cola, masové konzervy), vytvoření směrnice o právech spotřebitelů, díky které lidé získali právo na lepší informace o výrobku, spolupráce na směrnici o nekalých obchodních praktikách až po přijatý zákon o spolupráci dozorových orgánů v oblasti ochrany spotřebitele v celé EU.

Ve druhé části besedy dala paní poslankyně prostor pro dotazy žáků. Nejvíce je zajímalo, jak vypadá běžný pracovní týden paní poslankyně, dále zda se v ČR nezvýší ceny srovnáním kvality na stejnou úroveň ve všech zemích EU a jaké cenové praktiky používají velké obchodní řetězce. Za nejzajímavější dotazy věnovala paní poslankyně žákům dárek.

Děkujeme paní poslankyni a přejeme další úspěchy v této nelehké a dlouhodobé práci.

Autor: Text a foto: Ing. Martináková Zdeňka | Datum: 30. 11. 2017 | Akce

Napsali o nás...

Šumperští učni předškolákům „názorně“ představují řemesla...

Autor: sumpersko.net | Datum: 29. 11. 2017 | Více    

Napsali o nás...

Budoucí obráběči kovů a strojní mechanici sbírali zkušenosti v zahraničí...

Autor: Rej.cz | Datum: 29. 11. 2017 | Více    

Pišqworky 2017 – oblastní kolo

20. 11. 2017 žáci naší školy změřili síly s výběrem žáků jiných škol. Družstvo X získalo pěkné čtvrté místo, Ptáci se umístili na 5.–8. místě, FC nechce nepostoupili ze skupiny.

 1. Tomáš Volek ST1
 2. Ondřej Najman MS3
 3. Tomáš Viktorin SEZ4
 4. Petr Holan OKA1
 5. Petr Rajchrt SEZ4
 1. Skopal Radim OB4
 2. Tomáš Konkol SEZ4
 3. Jaroslav Rýznar ST1
 4. Jan Bartel SEZ4
 5. Daniel Ptáček MS3
 1. Daniel Badal SEZ4
 2. Filip Ondroušek OKA1
 3. Libor Olečko OKA1
 4. Hojgr Tomáš OKA1
 5. Palatka Karel MS2

Děkujeme všem zúčastněným za dobrou reprezentaci školy.

Autor: Mgr. Alena Drábková | Datum: 21. 11. 2017 | Akce

Napsali o nás...

Malí a velcí spolu...

Autor: Rej.cz | Datum: 8. 11. 2017 | Více    

Návštěva veletrhu WOOD-TEC 2017

V pátek 3. 11. 2017 se žáci druhého a třetího ročníku učebního oboru truhlář vypravili do Brna na 15. mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl. Wood-Tec je největší veletrh pro dřevozpracující průmysl na našem území. Na veletrhu se ve dvou výstavních halách prezentovaly téměř všechny firmy působící na českém trhu.

Žáci mohli zhlédnout velké množství vystavených strojů, nástrojů, ale i komponentů pro výrobu nábytku. Velká část vystavovatelů předváděla své výrobky i v činnosti.

Právě dynamická ukázka strojů zaujala naše žáky nejvíc. Všichni zúčastnění hodnotili návštěvu veletrhu jako zdařilou a velmi přínosnou pro jejich další studium a následnou praxi.

Autor: Text a foto: Ing. David Holubec | Datum: 8. 11. 2017 | Akce

Napsali o nás...

Šumperští středoškoláci darovali krev...

Autor: sumpersko.net | Datum: 1. 11. 2017 | Více    

Středoškoláci se stali dobrovolnými dárci krve

Pomoci lidem, kteří se neobejdou bez krevní transfuze, se rozhodli žáci Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku. Zapojili se do dobrovolného dárcovství krve.
„Na Transfúzní službu v Šumperku přišlo jedenáct studentů, z toho devět mužů a dvě ženy, deset dárců bylo darovat poprvé. Chceme moc poděkovat Mgr. Ivaně Přikrylové za organizaci odběru,“ uvedla Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel.

Mladí lidé se tak připojili k akci Daruj krev a stali se dobrovolnými dárci.

„I přes počáteční obavy vše dopadlo na výbornou a u většiny darujících zvítězil pocit, že třeba jeho ,,kapka krve“ zachrání zdraví či život někomu z nás. Děkujeme proto všem zúčastněným za ochotu, odvahu, dobré vystupování,“ řekla Ivana Přikrylová, zástupkyně ředitelky Střední školy železniční, technické a služeb.

Další účast plánuje na únor příštího roku. Tentokrát by však kromě žáků měli pomoci také učitelé. „Snad se nám akce podaří a uděláme něco pro dobrou věc,“ těší se Přikrylová. Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk od 18 do 65 let. Způsobilost k dárcovství posoudí zdravotníci na základě laboratorního vyšetření. Největší motivací dobrovolných, bezpříspěvkových dárců krve je nezištně pomoci lidem, kteří to potřebují.

Autor: Mgr. Ivana Přikrylová, Mgr. Kučerová Lada | Datum: 1. 11. 2017 | Akce

Exkurze v Osvětimi

Dne 18. října 2017 se vypravilo 44 žáků školy na jednodenní exkurzi - prohlídku největšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi - Auschwitz I, Auschwitz II – Birkenau. Během tří hodin při vyprávění polských průvodkyň ve slovenském jazyce obohaceného vzpomínkami pamětníků, kteří přežili nelidské podmínky v koncentračním a vyhlazovacím táboře, prošli muzejní expozici, která na každém kroku dokládá nepředstavitelné a těžko pochopitelné kruté zacházení a utrpení transportovaných vězňů spojené s hladem, nemocemi, vyčerpáním a strachem o život.

Exkurze se uskutečnila s podporou Nadačního fondu při SŠŽTS.

Žáky doprovázeli Mgr. Marie Holinková, Mgr. Hana Kubelková a Ing. Michal Vojtek.

Autor: Mgr. Hana Kubelková | Datum: 1. 11. 2017 | Akce

Šumperští „strojaři ze SŠŽTS“ navštívili brněnský veletrh

Dne 11. 10. 2017 se strojaři z naší školy opět zúčastnili největší strojírenské akce konané v České republice. Sraz jako každým rokem proběhl v plném počtu nahlášených účastníků u DK v Šumperku. Dva plné autobusy poté vyrazily směrem na Brno. Zde se konal již 59. mezinárodní strojírenský veletrh rozšířený o 8. mezinárodní veletrh dopravy a logistiky a o Mezinárodní veletrh technologií pro ochranu životního prostředí. Po příjezdu na veletrh měli žáci možnost samostatně si projít celé výstaviště a prohlédnout si stánky jednotlivých vystavovatelů. Opět byl velký zájem o nové CNC obráběcí stroje, nástroje pro obrábění a tvářecí techniku. Žáci si nenechali ujít ani novinky v oblasti svařování a měření. Zástupci firem byli velice vstřícní a komunikativní, svědomitě odpovídali na všechny dotazy našich studentů, kteří odcházeli od stánků obohaceni nejen o nové poznatky, ale také o drobné propagační předměty. Čas bohužel rychle plynul a museli jsme se vydat na cestu zpět. Všichni byli unaveni, ale zároveň i obohaceni o nové poznatky a informace. Cestou zpět bylo o čem povídat i na co vzpomínat.

Tato odborná exkurze byla realizována za finanční podpory Nadačního fondu při SŠŽTS Šumperk.

Autor: Ing. Robert Lubina | Datum: 19. 10. 2017 | Akce

Studentské volby do Poslanecké sněmovny ČR

Dne 4. 10. 2017 se na SŠŽTS (obou budovách) uskutečnily studentské volby do Poslanecké sněmovny ČR.

Z celkového počtu 172 studentů maturitních oborů (pouze sudého týdne) se voleb zúčastnilo 95 studentů.

Pořadí prvních pěti vítězných stran bylo následující:

 1. Česká pirátská strana     18 hlasů
 2. Sportovci                       14 hlasů
 3. Svoboda a přímá demokracie
  - Tomio Okamura            14 hlasů
 4. ANO 2011                      13 hlasů
 5. Blok proti islamizaci
  - Obrana domova              8 hlasů

Z celkového počtu 213 žáků učebních oborů (sudý týden) se voleb zúčastnilo 105 žáků.
Pořadí stran je následující:

 1. Komunistická strana Čech a Moravy       23 hlasů
 2. Česká pirátská strana                           16 hlasů
 3. Strana svobodných občanů                   10 hlasů
 4. Sportovci                                              8 hlasů
 5. ANO 2011                                             8 hlasů

Autor: J. Némethová | Datum: 16. 10. 2017 | Akce