Ze života školy

Šesťáci a sedmáci si na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku zahráli na nádražáky

Atmosféra plná romantiky, spojená s historií, současností i budoucností železnice, ožila v závěru letošního školního roku na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku.

Škola, která mimo jiné nabízí studium oborů, jejichž absolventi nacházejí uplatnění na železnici a v příbuzných oblastech, připravila pro žáky šestých a sedmých tříd akci Pojedu s tebou. Školáci se seznámili s historií železnice, sestavili si vlastní nádraží ze stavebnice Merkur, získali nové poznatky z elektrotechniky, strojírenství a geografie. Domů odcházeli plní zážitků. Mnozí z nich se pro prostředí železnice tak nadchli, že zvažují možnost zvolit si je za své budoucí profesní působiště.

„Kdysi řemeslo bývalo jistým druhem obživy, pro níž byl charakteristický vysoký podíl ruční práce, používání specializovaných nástrojů a pomůcek. Dnes, ve světě špičkové techniky a virtuální reality, vyžaduje každé řemeslo i intelektuální dovednosti. To vše z něj dělá znovu jistý druh obživy s exkluzivním finančním ohodnocením,“ uvedla učitelka a organizátorka akce Dagmar Evjáková. Připravené aktivity školáky provedly dosud nejdůmyslnějším systémem pro přepravu osob a zboží, který lidstvo vynalezlo. Žáci využili šance zapojit manuální zručnost, představivost a kreativitu.

Střední škola železniční, technická a služeb akci uspořádala ve spolupráci s firmou Pars nova a. s., členem skupiny Škoda Transportation. „Společnost Pars nova zakoupila pro naši školu nejnovější stavebnice Merkur. Tento dar nás velice potěšil, budeme stavebnice využívat při projektových dnech a soutěžích zaměřených na rozvoj polytechnického vzdělávání a na dalších akcích pořádaných naší školou pro děti ze základních škol,“ objasnila Dagmar Evjáková.

Žáci se seznámili s historií podnikatelské rodiny Kleinových, která sídlila v Loučné nad Desnou. Největší slávy tento rod dosáhl v 19. století, kdy bratři Kleinové s vyžitím železáren v Sobotíně budovali železniční trati po celé střední Evropě. Několik členů rodu bylo povýšeno do šlechtického stavu. Školáci se zajímali o jejich jména a osudy. Dozvěděli se také, že příbuznou Kleinů byla Sidonie Nádherná, významná mecenáška umění a múza předních literátů 20. století.

„Je to zajímavá historie. Nevěděl jsem, že třetina všech železničních tratí vybudovaných na území někdejší monarchie vznikla díky schopnostem a umu lidí, kteří žili v našem kraji. Pokusím se rodiče přesvědčit, aby mě vzali na výlet do Sobotína, kde bych rád prozkoumal hrobku Kleinů, která na obrázku působí opravdu monumentálním dojmem,“ svěřil se jeden ze školáků.

Soutěže prověřily znalosti žáků z matematiky, bez nichž se žádný technik neobejde. Soutěžící plnili také zeměpisné úkoly, test prověřil jejich znalosti o historii železnice a rodiny Kleinových. Personální ředitelka šumperského závodu Pars nova Lucie Novotná školákům přiblížila, jakým způsobem je třeba o lokomotivy a vozy vlakových souprav pečovat, aby dobře sloužily veřejnosti a vyhověly současným nárokům na pohodlnou přepravu. Ujistila je také o perspektivách železničního opravárenství, které bude i v budoucnu potřebovat kvalifikované pracovníky. Dnešní školáci by podle ní mohli po absolvování specializovaných oborů, které nabízí Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku, nalézt v železničním opravárenství své profesní uplatnění, a zajistit si tak spokojený život.

Foto: Školáci soutěžili v konstrukci a budování nádraží z oblíbené stavebnice Merkur.


Autor, foto: ing. Evjáková| Winkler Datum: 17. 6. 2019 | Akce

Vědomostní olympiáda pro instalatéry 2019

Dne 27.4. se uskutečnilo krajské kolo Vědomostní olympiády pro instalatéry na Střední škole polytechnické Olomouci.

Soutěžili žáci třetích ročníků oboru INSTALATÉR z těchto 6 ti krajských škol:

Střední školy polytechnické v Olomouci, Střední průmyslové školy v Hranicích, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště strojírenského a stavebního v Jeseníku, Střední školy technické Přerov, Střední školy železniční, technické a služeb Šumperk, Střední školy obchodu, řemesel a služeb Žamberk.

Naši žáci se umístili takto:
Tomáš Valíček na 4. místě
Ondřej Polách na 8. místě.

Bohužel jsme nepostoupili do celorepublikového kola.

XV. ročník krajského kola soutěže Vědomostní olympiáda 2019, pořádal Cechem topenářů a instalatérů České republiky, pod záštitou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Hospodářské komory ČR.


Autor a foto: ing. Maixnerová| Datum: 29. 5. 2019 | Akce

Mezinárodní řemeslné her 2019

Naše škola se zúčastnila 16. května 2019 Mezinárodních řemeslných her, tradičně pořádaných Střední odbornou školou Třineckých železáren.

Na soutěži nás zastupovali elektrikář Dominik Hynek a zámečník Jiří Horníček.

Oba naši studenti si vedli velice dobře. Bohužel Dominik Hynek se neumístil, protože pořadatelé hodnotili pouze tři nejlepší, ale zato Jiří Horníček vybojoval úžasné první místo, které si právem zasloužil za precizně odvedenou práci.

Tímto chci ještě jednou poděkovat za skvělou reprezentaci naší školy.


Autor a foto: Petr Králíček| Datum: 29. 5. 2019 | Akce

Napsali o nás...

„Vyučenou prodavačku zákazník pozná,“ říká oceněná pedagožka Vilma Johnová...

Autor: Rej.cz | Datum: 22. 5. 2019 | Více    

Napsali o nás...

Středoškoláci soutěžili v Šumperku o nejlepší svar...

Autor: deník.cz | Datum: 19. 5. 2019 | Více    

Napsali o nás...

Učnice ze Šumperka jsou druhé nejlepší v celorepublikové soutěži Prodavač 2019...

Autor: Novinky.cz | Datum: 29. 4. 2019 | Více    

Napsali o nás...

Učnice ze Šumperka jsou druhé nejlepší v celorepublikové soutěži Prodavač 2019...

Autor: Rej.cz | Datum: 29. 4. 2019 | Více    

Mezinárodní Velikonoční soutěž ve svařování 2019

Dne 25. 4. 2019 proběhla na SŠŽTS Šumperk mezinárodní Velikonoční soutěž ve svařování.

Soutěže se zúčastnily školy:

 • SŠŽTS Šumperk, Gen. Krátkého 1799/30
 • SOŠ Frýdek-Místek, Lískovecká 2089
 • SOU Domažlice, Prokopa Velikého 640
 • SŠP Olomouc, Rooseveltova 79
 • SOŠ a SOU stroj. a stav. Jeseník
 • SOŠT Poprad, Kukučínová 483/12
 • SPŠ Hranice, Studentská 1384
První místo obsadil žák naší školy Štěpán Berka. Na druhém se umístil František Stachura ze SOŠ Frýdek-Místek, na třetím místě Petr Velička ze SPŠ Hranice. Soutěže se zúčastnilo 14 soutěžících.

Na zabezpečení soutěže se podíleli tito zaměstnanci:

 • Statutární zástupce organizace – Ing. Zbyněk Pechanec
 • Ředitel soutěže – Jaroslav Lacina
 • Zástupce ředitelky pro PV – Mgr. Jiří Horsák
 • Technolog svařování – Petr Ženčák
 • Instruktor svařování – Miroslav Večeřa
 • Techničtí pracovníci – Mgr. Radek Winkler, Mgr. Petr Doležal, Vilma Johnová, Zuzana Bundilová

Poděkování Mgr. Lucii Novotné ze společnosti PARS NOVA, a. s., ŠKODA TRANSPORTATION, a. s., která byla hlavním sponzorem soutěže. Dále technologům svařování této firmy Radku Novotnému a Ivanu Valentovi, kteří se podíleli na hodnocení soutěžních svarů.

Poděkování firmám, které nám poskytly materiálně-technické zabezpečení a podílely se na sponzorování soutěže:
EWM Hightec Welding sales; s. r. o., ESAB VAMBERK; s. r. o, KRAKOWELDING, s. r. o.; FESTO ŠTODT, s. r. o.; LINDE GAS, a. s., Ostrava; Firro, Michal Rozbroj; Kedul Šumperk, s. r. o.; DOLS, a. s., Šumperk; Scholares Šumperk; Zátiší Šumperk, Jiří Smékal; LABO Moravia, s. r. o., Šumperk; Potraviny ALDA F+V Šumperk; Pekařství Pod Poštou Šumperk; Restaurace Barborka, Lukáš Novosad, Mladoňov; Horská chata Spartak Hynčice pod Sušinou; Lukáš Minařík, Nový Malín; Luboš Kristlík, Libina,

Autor: Bc. Hinkelmann Luboš| Datum: 29. 4. 2019 | Akce

Prodavač 2019 Ústí nad Labem

Děvčata oboru Prodavač se zúčastnila 3. a 4. dubna celostátní soutěže v odborných znalostech a dovednostech Prodavač 2019 v Ústí nad Labem.

Této soutěže se zúčastnilo dvacet škol z celé republiky. Holky pro naši školu vybojovaly dvě druhá místa, Monika Moravanská za třetí ročník a Karolína Ležanská za druhý ročník. Lenka Wintrová se umístila na semdnáctém místě z dvacetiosmi soutěžících.

Všem děvčatům blahopřejeme a děkujeme za čas strávený přípravou. Poděkování patří i paním učitelkám Stolárové a Jurkové, které děvčata připravovaly a doprovodily je na soutěž.

Autor: Johnová Vilma| Datum: 16. 4. 2019 | Akce

Napsali o nás...

Účes jako do pařížského Moulin Rouge, který vytvořila učnice ze Šumperka, je 2. nejlepší v republice...

Autor: Novinky.cz | Datum: 8. 4. 2019 | Více    

Napsali o nás...

Účes jako do pařížského šantánu Moulin Rouge, který vytvořila učnice ze Šumperka, je druhý nejlepší v republice...

Autor: Rej.cz | Datum: 8. 4. 2019 | Více    

Napsali o nás...

Šumperští studenti v partnerském městě Sulmona...

Autor: sumpersko.net | Datum: 21. 3. 2019 | Více    

E D I S O N
Education. Drive. Internacionality. Students. Opportunity. Network.

V letošním roce se naše škola opět zapojila do projektu Edison realizovaným mezinárodní studentskou společností Aiesec na základních a středních školách v České republice. Prostřednictvím interakce s vysokoškolskými studenty z různých zemí světa, organizace Aiesec pomáhá žákům porozumět jiným kulturám a národům. Cílem projektu je odbourávání předsudků a stereotypů, zvýšení úrovně jazykové vybavenosti, nebo také motivace poznat a vyzkoušet něco nového.

Ve dnech 25. února – 1. března 2019 jsme v rámci projektu přivítali Annu z Ruska, Jimmyho z Číny a Cassiuse z Indonésie. Ve vyučovacích hodinách představovali formou prezentace své země, jejich kulturní zajímavosti, společenské odlišnosti, tradice a způsob života a odpovídali na otázky studentů. V odpoledních hodinách byl pro studenty nachystaný bohatý program. Navštívili některá odloučená pracoviště školy, kde si vyzkoušeli své dovednosti, prohlédli si historickou část města, navštívili Vlastivědné muzeum a zavítali do velkolosinské papírny. Celý týden byl zakončen workshopem pod názvem Global Village, na kterém stážisté připravili „ochutnávku“ svých zemí.

Projekt EDISON byl příjemným zpestřením jazykového vyučování a pro mnohé žáky i pedagogy neobvyklým zážitkem. Děkujeme žákům i pedagogům, kteří přispěli k organizaci a hladkému průběhu celé akce.

Autor a foto: Mgr. Andrea Rulíšková| Datum: 20. 3. 2019 | Akce

Napsali o nás...

Poznáváme svět znovu, v novém kabátku...

Autor: sumpersko.net | Datum: 21. 3. 2019 | Více    

Dárcovství krve

Ve čtvrtek 7. 3. 2019 jsme se opět rozhodli darovat krev. Dorazilo celkem devět žáků, z toho 8 prvodárců a 1 žák přišel darovat nejcennější tekutinu už podruhé. Součástí odběru bylo i dárcovství krevní plazmy.

Děkuji všem žákům za podporu akce pro Transfúzní službu Šumperk.

Autor: Mgr. Přikrylová| Datum: 20. 3. 2019 | Akce

Silový čtyřboj

Ve středu 6. 3. 2019 se v Gymnáziu Šumperk uskutečnilo okresní kolo silového čtyřboje. Hoši poměřili síly v benchpressu, ve shybech, v trojskoku a ve visech na hrazdě. Dívky soutěžily v sedu lehu, ve šplhu, v trojskoku a v hodu míčem.

Žáci se snažili dosáhnout co nejlepších výsledků. Obě družstva obsadila shodné 4. místo. Reprezentovali nás Jiří Vostál, Jan Kvapil, Tom Jersák, Kryštof Kadlec, Anička Vyhnálková, Kristýna Dunková a Anna Filipová.

Děkuji všem za reprezentaci školy.

Autor: Mgr. Přikrylová| Datum: 20. 3. 2019 | Akce

Veletrh WORLD OF BEAUTY / SPA 2019

14. 2. 2019 proběhla celostátní soutěž v Lanškrouně na téma „Moulin rouge“. Zde se naše žákyně třetího ročníku oboru kadeřník Kristýna Dunková umístila na třetím místě. Zároveň získala postup do finále, které se konalo v Praze dne 16. 3. 2019 u příležitosti veletrhu WORLD OF BEAUTY / SPA 2019.

Opět se soutěžilo ve stejné účesové tvorbě na téma „Moulin rouge“. V tomto finále, které bylo vyvrcholením celé soutěže, se naše žákyně třetího ročníku Kristýna Dunková umístila na krásném druhém místě. Modelem jí seděla kamarádka a kadeřnice druhého ročníku Natálie Brázdová.

Oběma děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy.


Autor a foto: Gahaiová| Datum: 20. 3. 2019 | Akce

Napsali o nás...

VIDEO: Školáci soutěžili v Rapotíně v truhlářských dovednostech...

Autor: deník.cz | Datum: 4. 3. 2019 | Více    

Soutěž Mladý truhlář 2019

27. 2. 2019 se žáci základních škol, ZŠ Ruda nad Moravou, ZŠ Sluneční Šumperk, ZŠ Postřelmov, ZŠ Petrov nad Desnou, ZŠ Vrchlického 22 Šumperk zúčastnili druhého kola soutěže Mladý truhlář.

Úkolem druhého kola soutěže, byla výroba misky z lipového dřeva. Výrobek se vyráběl pomocí řezbářských dlát. Hodnotila se kreativita a originalita provedení misky. Všem se práce povedla a bylo těžké vybrat vítěze.

Komise sestavená z odborníků z praxe nakonec rozhodla, že na prvním místě se umístila Marcela Holoušková ze ZŠ Vrchlického, druhý skončil Jakub Karásek ze ZŠ Sluneční a třetí místo obsadil Jan Zajíc ze ZŠ Ruda nad Moravou. Byla udělena i cena za originalitu provedení misky a tu získal Matěj Václav Loun ze ZŠ Vrchlického. Vítězové obdrželi hodnotné ceny, které do soutěže věnovala firma KEDUL, s.r.o. a DŘEVO TRUST, a.s.

Autor a foto: Mgr. Horsák Jiří| Datum: 28. 2. 2019 | Akce

Kalibr Cup 2019

Dne 14. 2. 2019 proběhla v Lanškrouně celostátní soutěž Kalibr Cup 2019 v účesové tvorbě na téma Moulin Rouge. Této soutěže se zúčastnili jak žáci z České republiky, tak mladí lidé z Polska a ze Slovenska.

Z 33 soutěžících se naše studentka třetího ročníku oboru kadeřník Kristýna Dunková ze střediska 07 umístila na krásném třetím místě, díky tomu postupuje do další části soutěže, která se bude konat 16. 3. 2019 v Praze. Modelkou jí seděla kadeřnice druhého ročníku Natálie Brázdová. Na 12. místě se umístila kadeřnice třetího ročníku Simona Vejdová, modelem jí seděla Viktorie Škovránková ze střediska 17.

Děkujeme za profesionální přístup a reprezentaci naší školy.

Autor a foto: Gahaiová| Datum: 22. 2. 2019 | Akce

EDISON 2019

EDISON V týdnu od 25. 2. 2019 bude na naší škole probíhat projekt EDISON, který zaštiťuje organizace AIESEC (https://aiesec.cz/pro-skoly/).
Žáci školy budou mít opět možnost prostřednictvím třech zahraničních stážistů poznat blíže odlišné kultury, zvyky, tradice a samozřejmě si procvičit angličtinu.

Autor: Ing. Kósová| Datum: 19. 2. 2019 | Akce

FREAK SHOW CIRQUE DU SOLEIL

Dne 7. 2. 2019 proběhlo v Praze mistrovství střední Evropy FREAK SHOW CIRQUE DU SOLEIL.

Soutěžili zde učni v několika kategoriích. Žákyně druhého ročníku oboru kadeřník Anna Pospíšilová reprezentovala naši školu v kategorii foukaná ondulace na téma „cirkus“, v této kategorii se umístila na krásném třetím místě. Modelem jí seděla velmi trpělivě spolužačka Karolína Danielová.

Na obě žákyně jsme velmi hrdí a děkujeme jim za profesionální reprezentaci naší školy.

Autor a foto: Gahaiová| Datum: 18. 2. 2019 | Akce

Žáci oboru INSTALATÉR se na krajské soutěži neztratili, velmi dobře se umístnili

Dne 28. 1. 2019 se na Švehlově střední škole polytechnické v Prostějově konala krajská soutěž odborných dovedností „UČEŇ INSTALATÉR 2019“. Tato soutěž je pořádána Cechem topenářů a instalatérů ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Střední školou polytechnickou, Jílová 36g, Brno. Naši žáci se stejně jako v loňském roce neztratili a vybojovali skvělé výsledky.

Soutěže se účastnily tyto školy:

 • SŠ železniční, technická a služeb Šumperk
 • SŠ polytechnická Olomouc
 • Švehlova SŠ polytechnická Prostějov
 • SŠ technická Přerov
 • Střední průmyslová škola Hranice
 • SOŠ a SOU strojírenská a stavební Jeseník

Za každou školu se soutěže zúčastnili dva žáci třetích ročníků oboru instalatér. Soutěžící prokázali teoretické vědomosti v testech na počítači a dále v praktické části museli provést kompletaci závěsného systému WC GEBERIT – DUOFIX včetně dopojení. Následovala montáž umyvadla včetně baterie a odpadní armatury, napojení na rozvod vody a odpad s provedením tlakové zkoušky. Nakonec soutěžící pájeli měděné potrubí, svařovali polyfúzně plasty a ohýbali a spojovali uhlíkovou ocel pomocí lisovaných spojů. Kdo tuto část zvládl, pokračoval v následné celkové kompletaci potrubí na panel.

Za naši školu soutěžili žáci třídy IMZ 3 Dominik Čermák a Josef Strmiska. V silné konkurenci dvanácti soutěžících obsadili Dominik Čermák páté a Josef Strmiska čtvrté místo v jednotlivcích a 3. místo v družstvec .

Blahopřejeme a děkujeme za velmi dobrou reprezentaci naší školy.

Autor: Bc. Hinkelmann Luboš| Datum: 29. 1. 2019 | Akce

Přednáška firmy KOPOS KOLÍN, a. s.

Ve čtvrtek 24. ledna 2019 navštívil naši školu obchodní zástupce firmy KOPOS KOLÍN, a. s., pan Martin Zuzaňák. Společné setkání s žáky probíhá pravidelně již několik let. Společnost KOPOS KOLÍN, a. s., patří mezi tradiční české elektroinstalační podniky, řadu desetiletí působí na českém trhu. Žáky 3. ročníku učebního oboru elektrikář – silnoproud a elektromechanik seznámil s elektroinstalačními výrobky jmenované firmy. Žáky prezentace zaujala a překvapila je různorodost vyráběných produktů této společnosti. Navíc naše škola získala od jmenované firmy sponzorský dar na výuku oboru elektrikář – silnoproud za víc jak 7 000,- Kč ve formě výrobků, za což velmi děkujeme.

KOPOS KOLÍN

Autor: Bc. Hinkelmann Luboš| Foto: http://www.kopos.cz/ Datum: 28. 1. 2019 | Akce

VÝSLEDKY SILOVÉHO ČTYŘBOJE - ŠKOLNÍ KOLO

JMÉNO TŘÍDA POČET BODŮ UMÍSTĚNÍ
NOVOTNÁ LENKA KD 2 135 1
ORGONIKOVÁ ADRIANA KD 2 118 2
HECLOVÁ HELENA MS 3 99 3
POSPÍŠILOVÁ ANNA KD 2 77 4
FILIPOVÁ ANETA KD 2 76 5
KUBILKOVÁ MARCELA MS 3 73 6
NEVĚŘILOVÁ HANA MS 3 49 7

JMÉNO TŘÍDA POČET BODŮ UMÍSTĚNÍ
VOSTÁL JIŘÍ IZT 1 157,5 1
URBAN DANIEL MS 3 122,5 2
CEH MIROSLAV E2 118 3
JERSÁK TOM TR 2 114,5 4
VALÍČEK TOMÁŠ IMZ 3 111 5
KOVAČ ALEXANDR SM 1 108 6
KOŠŤÁK ZBYNĚK OK 1 105 7
KOŠÍK ERIK MS 1 100 8
VYROUBAL LUKÁŠ MS 1 96 9
ŠEFL PATRIK OKA 2 92 10
ŠVIK JOSEF IZT 2 90 11
LUBINA TOMÁŠ TR 1 90 12
PASTYŘÍK JAN TR 1 84,5 13
JURÁSEK FILIP OKB 2 82,4 14
MULLER BOLESLAV IMZ 3 80 15
KUBÍČEK FILIP E 1 75 16
ŘEZNÍK MAREK MS 2 71,5 17
ŠEFR JAN MS 1 66,5 18
SMÍTAL MILAN MS 2 65 19
ĎURÁČ DANIEL OKB 2 58 20
PUR JAKUB ST 1 57 21
STRNKA PETR OKB 2 54 22
JURČÁK ROSTISLAV ST 1 46,5 23
HÝBL ADAM OKA 2 45 24
WIESNER JAN MS 1 45 25
BALDEMANN JAKUB MS 2 44,5 26
NAJVÁREK MATĚJ E 1 36 27

Autor a foto:Mgr. Drábková J.| Datum: 30. 1. 2019 | Akce
ERASMUS logo

     Schválený projekt Erasmus + do BudapeštiNaše škola bude realizovat v tomto školním roce v rámci programu ERASMUS + projekt „Odborná zahraniční praxe žáků a rozvoj pracovníků SŠŽTS, Šumperk" .

Projekt umožňuje škole uskutečnit zahraniční praxi pro 6 žáků oboru kadeřník a 6 žáků oboru truhlář ve firmách v Budapešti.

Praxe proběhne v prvních dvou červnových týdnech, žáci budou mít možnost získat nové odborné dovednosti a cenné pracovní zkušenosti v maďarských firmách, zároveň si zlepší i jazykové a komunikační schopnosti.

Po stáži získají žáci Europassy Mobility. Náplň stáže bude hodnocena podle systému ECVET. Absolventi stáže získají lepší uplatnění na trhu práce.

Během pobytu budou zajištěny kulturní a poznávací akce v Budapešti.

Veškeré náklady na stáž jsou plně hrazeny z prostředků Evropské unie z programu Erasmus +.

Zároveň škola uskuteční do Budapešti i mobilitu pro tři pedagogy za účelem sdílení zkušeností.

Autor: Ing. Kósová | Datum: 11. 1. 2019 | Projekty

Mistrovství republiky Beauty Cup 2019

Dne 9. 1. 2019 proběhlo v Domažlicích mistrovství republiky Beauty Cup 2019. V několika kategoriích soutěžili budoucí vizážisté, kosmetičky i kadeřníci.

Naše nejlepší žákyně druhého ročníku oboru kadeřník Anna Pospíšilová reprezentovala naši školu s foukanou ondulací na téma „50 odstínů barev“. Ve své kategorii se umístila na prvním místě a zároveň získala další první místo za celkově nejlepší hodnocení porotců soutěže.

Díky těmto výsledkům byla nominována na účast na mistrovství střední Evropy, které se bude konat v Praze.

Autor a foto: Gahaiová| Datum: 11. 1. 2019 | Akce

Soutěž odborných dovedností – kadeřník

Téma 17. ročníku Color Cup „MOULIN ROUGE“

Dne 6. 12. 2018 se na naší škole konalo 17. kolo školní soutěže odborných dovedností oboru kadeřník na téma „Moulin rouge“. Soutěžící z obou středisek školy bojovali o vítězství ve třech kategoriích – dámská, pánská a společenský účes na dané téma. Absolutní prvenství ve všech kategoriích získala Kristýna Dunková. Druhé místo v kategorii společenský účes obsadila Simona Vejdová. Tyto žákyně budou naši školu reprezentovat na mezinárodní soutěži Kalibr Cup konané v Lanškrouně 14. 2. 2019.

Autor: Gahaiová| Datum: 4. 1. 2019 | Akce

Olympiáda v anglickém jazyce

Do školního kola olympiády v anglickém jazyce pro SŠ, které proběhlo dne 18. 12. 2018, se zapojilo 12 žáků studijních i učebních oborů. Cílem soutěže je rozvíjet zájem žáků o studium cizího jazyka, posilovat jejich motivaci ke studiu, zvýšit úroveň a schopnosti použít anglický jazyk jako prostředek ke sdílení informací.

Soutěžící dlouhé čtyři hodiny řešili zadané úkoly a prokazovali své schopnosti a znalosti v poslechu a čtení s porozuměním, vypracovali vypravování na dané téma a nechyběla ani konverzace. Žáci pracovali s velkým nasazením a i přes vyšší náročnost některých úkolů prokázali, že jejich jazykové schopnosti jsou na velmi dobré úrovni a angličtina jim není cizí. Výsledky byly vyrovnané, avšak pouze dva nejlepší – Marek Řezník (MS2.) a Tomáš Volek (ST2.) postupují do okresního kola.

Výhercům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším kole.

Autor: Mgr. Rulíšková | Datum: 14. 1. 2019 | Projekty

Exkurze v Distribučním centru společnosti Ahold Olomouc

V úterý 11. 12. 2018 se žáci učebních oborů prodavač, obchodník a operátor skladování zúčastnili exkurze v distribučním centru společnosti Ahold v Olomouci.

Přivítala nás ředitelka paní Varmužová a seznámila žáky s činností a náplní práce DC.

Například jsme se dozvěděli, že ve skladě je třísměnný provoz a že každý den nachystají 4500 palet se zbožím, že tento sklad zásobuje 190 prodejen Albert po celé Moravě až po Vysočinu a město Náchod.

Po úvodním slovu paní ředitelky jsme prošli skladovými halami, které jsou rozděleny podle sortimentu zboží na suché oddělení, chlazené, securitu a sklad obalů.

Po exkurzi ve skladu jsme se ještě zastavili v nákupním centru Šantovka, kde jsme mohli načerpat atmosféru Vánoc z působivé vánoční výzdoby.

Autor: Vilma Johnová | Datum: 20. 12. 2018 | Akce

Budoucí prodavači a obchodníci balili sladkosti a ovoce pro Mikuláše

Mikulášské balíčky plné sladkostí a ovoce chystali v předvečer svátku oblíbeného světce žáci oborů prodavač a obchodník Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku. Už šestým rokem pomáhají v šumperských supermarketech lidem zpříjemnit adventní čas.

V Supermarketu Albert v ulici Dr. E. Beneše středoškoláci zároveň prodávali výrobky z Centra pro osoby s mentálním postižením Pomněnka a díky tomu si také prakticky vyzkoušeli, jak lidem nabízet a účtovat zboží.

„Akce je mezi zákazníky velice oblíbená. Návštěvníci prodejen obdivovali zručnost budoucích prodavačů a obchodníků, ocenili také jejich ochotu a vstřícnost,“ uvedla Vilma Johnová, vedoucí učitelka odborného výcviku.

Kouzlo adventu zapůsobilo na žáky i jejich mistrové. Všichni měli radost, že krásně zabalenými balíčky pomohli rozzářit nejednu dětskou dušičku a vykouzlit šťastné úsměvy na tvářičkách těch nejmenších.

Autor: Vilma Johnová | Datum: 17. 12. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Řemeslo má zlaté dno, vzkázal šumperský starosta Tomáš Spurný deváťákům...

Autor: deník.cz | Datum: 10. 12. 2018 | Více    

Kurz podnikání v šumperské firmě SHM

Dne 4. prosince 2018 se žáci 2.ročníku naší školy oboru Podnikání zúčastnili kurzu na téma Podnikání v ČR, který organizovala personální manažerka paní Mgr. Jana Valová ze šumperské firmy SHM.

Kurz vedl pan Pavel Holubář (ředitel společnosti), dále byla přítomna paní Jana Kašparová (majitelka firmy Velkolosinské pralinky).

Nejprve se uskutečnila velmi zajímavá prohlídka firmy SHM s podrobným výkladem pana Holubáře. Poté se slova ujala paní Kašparová, která žákům vyprávěla o těžkých začátcích jejího podnikání, rozvoji firmy, plánech do budoucna… Vše měla doplněno krásnou prezentací. Na závěr měli žáci možnost položit své otázky a dostali sladkou odměnu z Velkolosinské pralinky. Dále se slova ujal pan Holubář, který se snažil zvýšit u žáků zájem o podnikání. V připravené prezentaci ukázal statistické údaje o současné situaci na podnikatelském trhu naší republiky a také popsal historii své firmy od jejího založení až do současnosti, kdy firma zaměstnává přes 100 zaměstnanců. Následovala chvíle pro dotazy a názory žáků.

Obě firmy fungují na trhu již dlouhá léta a za tu dobu získali mnoho ocenění a certifikátů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Zároveň se snaží podporovat i místní aktivity, pořádat různé akce pro děti, sponzorují charitativní projekty…

Žákům se ve firmě velmi líbilo. Je velice užitečné na příkladech úspěšných a dobře fungujících firem formovat povědomí studentů o podnikání. Proto se už nyní těšíme na další pokračování.

Autor: Ing. Drápalová | Datum: 10. 12. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Color Cup v Šumperku se změnil v prorepublikový šantán...

Autor: deník.cz | Datum: 7. 12. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Vůně dřeva...

Autor: Rej.cz | Datum: 28. 11. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Budoucí obráběči kovů získali zkušenosti v zahraničí...

Autor: Rej.cz | Datum: 21. 11. 2018 | Více    

PIŠQWORKY 2018

8. 10. 2018 proběhlo školní kolo piškvorek „PIŠQWORKY 2018“, na jeho základě byla sestavena 3 družstva.

Výsledky školního kola:

 1. Volek Tomáš ST2
 2. Rajchrt Petr SZS4
 3. Badal Daniel SZS4
 4. Ptáček Daniel MS4
 5. Najman Ondřej MS4
 6. Ondroušek Filip OKA2
 7. Olečko Libor OKA2, Kratochvíl František IZT1
 8. Hudec Jan ST1, Šefl Patrik OKA2
 9. Ceh Michal IZT1, Kucián Martin IZT1
 10. Ton Daniel SM1, Rýznar Jaroslav ST2, Holan Josef OKA2, Hanák Vlastimil IZT1

8. 11. 2018 jsme se zúčastnili oblastního kola piškvorek „PIŠQWORKY 2018“, družstvo X (Volek, Ptáček, Najman, Ondroušek, Olečko) se umístili na 5. – 8. místě, družstvo Kolečka (Hudec, Šefl, Ceh, Ton, Rýznar) na 8.-11. místě.

Autor: Mgr. Drábková A. | Datum: 15. 11. 2018 | Akce

Napsali o nás...

U střední školy železniční, technické a služeb roste Strom svobody...

Autor: Šumperský zpravodaj | Datum: 10. 11. 2018 | Více    

Napsali o nás...

V Šumperku roste strom svobody...

Autor:           | Datum: 23. 10. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Proč tedy slavíme?...

Autor: Rej.cz | Datum: 23. 10. 2018 | Více    

Návštěva v šumperské firmě SHM

Návštěva ve firmě SHM

Dne 20. září 2018 se 5 žáků naší školy oboru Podnikání zúčastnilo semináře na téma Podnikání v ČR, který organizovala personální manažerka paní Mgr. Jana Valová ze šumperské firmy SHM. Kromě žáků SŠŽTS Šumperk pozvala firma SHM také žáky ze Střední zemědělské školy, obor Cestovní ruch, a žáky Gymnázia. Seminář vedl pan Pavel Holubář (jednatel společnosti), dále byli přítomni pan Petr Mrkos (výrobní ředitel) a také pan R. Koubek z Hospodářské komory.

Cílem semináře bylo zvýšit zájem žáků o podnikání. Nejprve pan Holubář vyjádřil na připravených statistických údajích situaci na podnikatelském trhu České republiky a pak popsal historii své firmy od jejího založení v roce 1993, kdy začínali se 2 zaměstnanci, až po současnost – firma zaměstnává přes 100 zaměstnanců, získává ocenění u nás i v zahraničí a stále více se věnuje veřejně prospěšným projektům. Moc se nám líbí motto firmy: „Slušnost v podnikatelské činnosti musí být součástí naší kultury a nesmí být chápána jako slabost.“

Se skutečnými příklady úspěšným mladých podnikatelů vystoupil pan Koubek z Hospodářské komory. Na konkrétních příkladech z praxe popsal životní příběhy a cesty, které vedly začínající mladé podnikatelé k jejich podnikatelské činnosti.

Následovala chvíle pro dotazy a názory žáků, po které následovala velmi zajímavá, komentovaná prohlídka celé firmy.

Žákům se ve firmě velmi líbilo. Je velmi užitečné na příkladu úspěšné a dobře fungující firmy formovat povědomí žáků o podnikání. Proto se už nyní těšíme na další pokračování.

Autor: Ing. Martináková, Ing. Drápalová | Datum: 12. 10. 2018 | Akce

Šumperští „strojaři ze SŠŽTS“ navštívili brněnský veletrh

Brněnský veletrh 2018

Dne 3. 10. 2018 se strojaři z naší školy opět zúčastnili největší strojírenské akce konané v České republice. Sraz jako každým rokem proběhl v plném počtu nahlášených účastníků u DK v Šumperku.

Plný autobus poté vyrazil směrem za novými poznatky, které brněnský veletrh jistě nabízí. Konal se zde jubilejní, již 60. mezinárodní strojírenský veletrh. Po příjezdu na místo měli žáci možnost samostatně si projít celé výstaviště a prohlédnout si stánky jednotlivých vystavovatelů.

Opět byl velký zájem o nové CNC obráběcí stroje, nástroje pro obrábění a tvářecí techniku. Žáci si nenechali ujít ani novinky v oblasti svařování a měření. Zástupci vystavujících a prezentujících firem byli velice vstřícní a komunikativní. Ochotně odpovídali na všechny dotazy našich studentů, kteří odcházeli od stánků obohaceni nejen o nové poznatky, ale také o drobné propagační předměty. Čas bohužel rychle plynul a museli jsme se vydat na cestu zpět. Všichni byli unaveni, ale zároveň i obohaceni o nové poznatky a informace. Cestou zpět bylo o čem povídat i na co vzpomínat.

Tato odborná exkurze byla realizována za finanční podpory Nadačního fondu při SŠŽTS Šumperk.

Autor: Ing. Lubina | Datum: 9. 10. 2018 | Akce

Napsali o nás...

Prvorepubliková atmosféra v šumperském informačním centru...

Autor: sumpersko.net | Datum: 8. 10. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Promenáda stoletím v Šumperku...

Autor: sumpersko.net | Datum: 8. 10. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Poznávej svět...

Autor: Učitelské noviny 31-18 | Datum: 2. 10. 2018 | Více    

STUDENTSKÉ VOLBY DO ZASTUPITELSTEV OBCÍ 2018

Výsledky:
1. místo: Česká pirátská strana
2. a 3. místo: ANO 2011 a ŠUMPERÁCI

Autor a foto: Mgr. Drábková J.| Datum: 27. 9. 2018 | Akce

Soutěž Machr roku 2018

Již po jedenácté se sešli učni z celé republiky na akci Machři roku, aby poměřili své schopnosti a um. Letos se tak stalo 13. 9. 2018 na Letenské pláni v Praze a bylo opravdu na co se dívat. Letos poprvé se přehlídky zúčastnili i žáci naší školy.

Žáci 70 týmů celé republiky se utkali o trofeje a finanční odměny v celkové výši 90 tisíc Kč v oborech truhlář, elektrikář a strojní mechanik.

Celodenní program však nebyl jen soutěžní, ale jednalo se i o prezentaci středních škol a odborných učilišť. K vidění byly například ukázky dalších řemesel a profesí, které se přijely do Prahy představit. Mohli jsme tak zhlédnout třeba práci puškaře, mincíře, kuchaře, cukráře, uměleckého foukače skla, kadeřníky, hodináře, krejčí, nebo chovatele koní z pražské Chuchle a mnoho a mnoho dalších. Zahájení programu se ujala radní Magistrátu hlavního města Prahy Ing. Irena Ropková a programem provázel Jan Onder, známý například z velmi populární soutěže StarDance.

Výsledky soutěže:

  TRUHLÁŘ
 1. Střední odborné učiliště, Hluboš
 2. Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov
 3. Waldorfská škola Příbram
 4. Naši školu reprezentovali: Jan Hujíček a Michal Všetíček.
  STROJNÍ MECHANIK
 1. Střední škola, základní škola a mateřská škola Kraslice, příspěvková organizace
 2. Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava
 3. VOŠ, OA a SOUT Chotěboř
 4. Naši školu reprezentovali: Hofman Ondřej a Chrudina Filip.
  ELEKTRIKÁŘ (SILNOPROUD)
 1. Vyšší odborná škola a Střední škola technická Česká Třebová
 2. Střední škola elektrotechnická, Ostrava, Na Jízdárně 30, p.o.
 3. Střední škola zemědělská a ekologická a střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky, Kostelec nad Orlicí
 4. Naši školu reprezentovali: Zdeněk Večerka a Verner Jan.

Autor a foto: Silvie Urbanová, Tinka Jiří| Datum: 25. 9. 2018 | Fotogalerie

Adaptační pobyt

Na seznamování se školou navazoval třídenní zážitkový pobyt ve dnech 5. -7. 9. 2018 žáků prvních ročníků čtyřletých oborů, proběhl v rekreačním středisku Losinka v Rapotíně. Účelem bylo vzájemně se poznat, pobavit se a také zažít něco nového.

Zúčastnilo se jej 27 žáků se svými třídními učiteli a dva členové Školního poradenského pracoviště. Bydleli v chatkách, jídla bylo dostatek…

Nachodili na 30 km – vyšlápli se na rozhlednu Bukovka, opékali na Samotách, užili si v Aquaparku, navštívili Zámek Velké Losiny a také poslední ruční papírnu v Evropě ve Velkých Losinách. Mimo toho byla na programu spousta seznamovacích her a aktivit, vtípky a spolupráce.

Celý pobyt proběhl v absolutní pohodě a zdá se, že se ve třídách MS1 a ST1 sešli fajn lidé!!!!

Autor a foto: Mgr. Táborská| Datum: 18. 9. 2018 | Fotogalerie

Zahájení školního roku 2018/2019

pro žáky tříletých a čtyřletých oborů nastupujících prvních ročníků připravilo školní poradenské pracoviště ve spolupráci s vedením školy, třídními učiteli a učiteli odborného výcviku.

Během prvních tří dnů se žáci seznámili se školou, novými spolužáky a s pracovišti odborného výcviku. Prohlédli si centrum města Šumperka, navštívili Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, získali informace o činnostech některých státních institucí, navštívili novou knihovnu. Dne 4. 9. 2018 společně zhlédli v kině OKO projekt Radka Bangy „Když chceš, tak to dokážeš“.

Autor a foto: Mgr. Holinková| Datum: 17. 9. 2018 | Fotogalerie

Napsali o nás...

Olomoucký kraj potřebuje řemeslníky...

Autor: ŠUMPERK.INFO | Datum: 17. 9. 2018 | Více    

Napsali o nás...

Den řemesel na šumperském Točáku se letos konal již počtvrté...

Autor: sumpersko.net | Datum: 16. 9. 2018 | Více    

Navázání spolupráce s SOŠ technickou, Poprad

Ve dnech 30. 5. – 1. 6. 2018 jsme navštívili SOŠ technickou v Popradu, která již víc než 50 let připravuje odborníky v oblasti strojírenské výroby a informačních technologií, navíc v oblasti vzdělávání v hodnocení kvality pedagogického procesu dosáhla rating BB+.

Cílem setkání bylo navázání dlouhodobé spolupráce v souvislosti s plánovanou výměnou pedagogů a žáků ze strojírenských oborů a také sdílení zkušeností.

Stredná odborná škola technická vyučuje obory obráběč kovů, strojní mechanik (učební obory) a grafik digitálních médií, mechanik počítačových sítí a programátor svářecích a obráběcích strojů a zařízení (maturitní obory). Škola nabízí systém duálního vzdělávání ve spolupráci s Tatravagónkou a.s. Poprad.

Škola se snaží neustále modernizovat své prostory i zařízení, aby reagovala na současné trendy.

Vedením školy jsme byli velice mile přijati, představili nám školu, své aktivity, projekty, spolupráci s firmami, měli jsme možnost srovnat podmínky na Slovensku a u nás. Prohlédli jsme si prostory školy, odborné učebny i jejich středisko odborného výcviku, které je propojeno s Tatravagónkou a.s. Poprad. V těchto prostorách se nachází také robotizované pracoviště se svářecím robotem.

Věříme, že jsme nastartovali dobrou spolupráci, která bude přínosem pro obě školy, především pro pedagogy a žáky.

Autor a foto: Ing. Kósová| Datum: 4. 9. 2018 | Akce