Ze života školy

Napsali o nás...

Den řemesel na šumperském Točáku se vydařil...

Autor: olomoucké novinky.cz | Datum: 19. 9 2017 | Více    

Napsali o nás...

Den řemesel 2017 v Šumperk...

Autor: sumpersko.net | Datum: 17. 9 2017 | Více    

Napsali o nás...

Firmy potřebují odborníky, proto lákají učně a studenty na stipendia a zaměstnanecké benefity...

Autor: Novinky.cz | Datum: 17. 9 2017 | Více    

Den řemesel má svou tradici na šumperském Točáku

S kritickým nedostatkem řemeslníků a techniků se potýkají podniky na Šumpersku. Perspektivní učňovské a studijní obory, jejichž absolventi mají šanci na získání dobrého zaměstnání, představil sobotní Den řemesel na šumperském Točáku....

ze Zpravodajství sumpersko.net

Autor: sumpersko.net | Datum: 16. 9. 2017 | ČTĚTE VÍCE!

Návšteva zo Šumperka - nadviazanie nového partnerstva a spolupráce

V dňoch 19.-20.6.2017 navštívili pracovníci Střední školy železniční, technické a služeb zo Šumperka naše združenie KABA Slovensko. Cieľom stretnutia je nadviazanie budúcej možnej spolupráce medzi školou, Strednou odbornou školou dopravnou z Priekopy, naším združením a s podnikmi so strojárskym zameraním v regióne Turiec, v rámci odbornej zahraničnej praxe pre žiakov ich školy...

z webových stránek ŽOŠ Vrútky a.s., PMR s.r.o.Martin, Viena International s.r.o. Martin, KraussMaffei Technologies, spol. s r.o. Martin, SOŠ dopravná Martin-Priekopa

Autor: vedení školy | Datum: 28. 6. 2017 | ČTĚTE VÍCE!

Exkurze MS1 26. 6. 2017

Třída MS1 se poslední pondělí tohoto školního roku vydala na čističku odpadních vod v Šumperku. Žáci viděli (i cítili), jak vypadá voda z naší městské kanalizace, seznámili se z technologií a postupy jejího čištění a mohli porovnat její stav, když do čističky vstupuje a když ji opouští. Prohlídku zakončili výstupem na jímku bioplynu, odkud byl krásný výhled nejen na čističku, ale i na široké okolí.

Autor: Mgr. Hana Kubelková | Datum: 28. 6. 2017 | Akce

Exkurze SZS2: Svět techniky Ostrava

Dne 22. 6. 2017 se třída SZS2 vydala na cestu do Ostravy, aby navštívila Velký svět techniky. Ačkoliv bylo velmi teplé počasí, cesta byla příjemná, z Olomouce do Ostravy a zpátky jsme se totiž vezli nejrychlejším vlakem na našem území – Pendolinem.

V Ostravě čekaly žáky expozice věnované biologii, fyzice, chemii, nanotechnologiím i protetice, ale i civilizačním problémům, ekologii a technice. Poznávání hrou a interaktivní exponáty jsou specialitou ostravského Světa techniky, a tak na všech byla vidět spokojenost a nadšení.

Autor: Mgr. Hana Kubelková | Datum: 27. 6. 2017 | Akce

Turistický kurz 2017

Součástí sportovních kurzů na naší škole je již tradičně kurz turistický, který je zaměřen na poznávání přírodních krás šumperského regionu. Nejinak tomu bylo i v letošním školním roce. Tradiční všeobecně známá místa jako Háj či Městské skály jsme vynechali a vydali se k vyšším vrcholům a na vzdálenější distance. Celý týden k nám bylo počasí štědré a nešetřilo teplými slunečnými dny. V pondělí jsme se rozhlíželi z vrcholu Keprníku a Obřích skal, v úterý jsme si příjemnou procházkou z Rejvízu na Zlatý Chlum zasloužili pro mnohé z nás nové úchvatné výhledy z tradiční rozhledny.

Středa byla dlouhá, ale krásná. Z Ramzové jsme prošli Petříkovem a neplánovaně naši trasu otočili na vrchol Smrku, ze kterého jsme po hranici dospěli ke kýženému Paprsku. Přes Větrov a Starý kopec jsme směřovali do Starého Města užívajíce si výhledů na masiv Kralického Sněžníku. Závěr výletu byl obohacen ještě i o historickou část, před Starým Městem jsme se zastavili u vojenského opevnění.

Čtvrteční výlet směřoval do turisticky exponované oblasti Dlouhé Stráně, cestu nahoru jsme si usnadnili jízdou lanovkou, ale pak jsme se příjemně prošli po hřebenu a viděli tak Jeseníky z jiného úhlu.

Nová rozhledna Bukovka byla cílem pro páteční trasu. Výstup byl nenáročný, rozhledy opět zajímavé. Příjemným zakončením byla závěrečná procházka zámeckým parkem ve Velkých Losinách.

Autor: Ing. Zdenka Králová | Datum: 24. 6. 2017 | Akce,     foto:  

Soutěž „Rozpočti si to!“

Dne 12. června proběhlo v Praze velké finále celorepublikové soutěže „Rozpočti si to!“

Náš pětičlenný tým „STAVAŘI“ tři měsíce v on-line části vypracovával zadané úkoly a sbíral cenné body tzv. chechtáky. Během soutěže jsme zpracovali bezmála 50 úkolů s různou mírou náročnosti a s různým stupněm ohodnocení. Organizátor soutěže naši snahu postupně oceňoval a v celkovém součtu udělil tolik bodů, že nás to vyneslo na krásné 3. místo.

V Praze jsme si v už nesoutěžní části vyzkoušeli, jak to chodí na burze s cennými papíry. Na závěr tohoto dne nás čekala velká dražba o zajímavé ceny. Soutěž byla časově velice náročná, a tak jsme pyšní sami na sebe, že jsme to nevzdali. Dokázali jsme si tak, že jsme sestavili tým z těch nejlepších!

Autor: Ing. Jitka Grulichová | Datum: 17. 6. 2017 | Akce

Napsali o nás...

V Šumperku se otevřelo Království mašinek...

Autor: deník.cz | Datum: 15. 6 2017 | Více    

Autor: vedení školy | Datum: 30. 5. 2017 |

Zahraniční odborné praxe

se v letošním školním roce zúčastnili žáci oborů vzdělání obráběč kovů (Jan Horneš, Kryštof Kadlec, Marek Lacina, Tomáš Žváček), truhlář (Marek Jáně) a instalatér (Radek Novotný). Praxe se uskutečnila ve dnech 30. března – 13. dubna 2017 v HANDWERKSKAMMER CHEMNITZ (Německo, spolková země Sasko). Při výběru žáků na zahraniční praxi jsme i letos akceptovali požadavek našeho partnera a upřednostnili žáky, kteří se učí německý jazyk, zvládají základy komunikace a chtějí v cizím jazyce komunikovat.

Po celou dobu letošní dvoutýdenní praxe žáci pracovali v malých rodinných firmách, které mají s působením našich žáků v rámci odborných praxí z minulých let velmi dobré zkušenosti. Žáci si i tentokrát vyzkoušeli svoji připravenost na budoucí povolání v reálných podmínkách. Podle hodnocení majitelů firem uměli využívat dosud nabyté vědomosti a dovednosti a byli plnohodnotnou součástí pracovních týmů. Specifické zaměření jednotlivých firem jim umožnilo získat zcela nové praktické, sociální i jazykové zkušenosti. Těší nás, že i letos byli majitelé firem spokojeni a žáci byli při plnění pracovních úkolů chváleni.

Smyslem odborných praxí je nejen poznávat svět práce hostitelské země, ale také její reálie. Dne 8. dubna 2017 se uskutečnila celodenní exkurze s prohlídkou Drážďan a návštěvou Skleněné manufaktury VW, kde v současnosti probíhá koncová montáž e - Golfu. Dne 9. dubna praktikanti zavítali do Muzea motocyklů na zámku Augustusburg.

Zúčastněným žákům jsme společně s partnerem připravili EUROPASS – Mobilita, který dokládá získané pracovní, sociální a jazykové kompetence a který jim může pomoci získat pracovní uplatnění nejen v ČR.

Program odborných prací jsme mohli realizovat za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti, zřizovatele školy – Olomouckého kraje a Nadačního fondu SŠŽTS Šumperk.

Autor: Mgr. Marie Holinková | Datum: 12. 6. 2017 | Akce (fotogalerie)

Napsali o nás...

Šumperská Muzejní noc oslovila velkou módní přehlídkou...

Autor: sumpersko.net | Datum: 12. 6 2017 | Více    

Napsali o nás...

Poslanec hovořil se šumperskými středoškoláky o tom, jak se zachovat při nenadálém napadení...

Autor: Novinky.cz | Datum: 8. 6 2017 | Více    

Studenti budou hejtovat hejtmana v přímém přenosu

Hejtuj hejtmana je název iniciativy hejtmana Ladislava Oklešťka, která lidem přináší novou možnost komunikace s vedením Olomouckého kraje. Ve středu 24. května se Ladislav Okleštěk vydá za studenty, od kterým bude chtít slyšel i ty méně příjemné dotazy nebo kritické názory.

„Všude se píše: hetman ocenil, poděkoval, navštívil… Případně: kraj rozdal miliony, kraj vybudoval, zajistil novou službu… Ale já chci přinést změnu, a proto se ptám: Co děláme špatně? Na koho zapomínáme? Jak podpořit sport, kulturu nebo cestovní ruch, aby to bylo opravdu účinné? Nezavírají nám tiskové zprávy o pozitivních tématech oči před skutečnými problémy?“ vysvětlil Ladislav Okleštěk, co ho vedlo ke spuštění kampaně Hejtuj hejtmana.

Hejtovat je moderní výraz pro kritické názory, který používají mladí lidé, a právě za nimi se Ladislav Okleštěk vydá 24. května. V prostorách Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku bude od 10 hodin odpovídat na otázky studentů. Akce je přístupná také pro širokou veřejnost bez rozdílu věku. Hodinová diskuze bude navíc živě přenášena jako live stream na Facebook.

„Kromě bezprostředních dotazů od studentů odpovím na ty nejzajímavější „hejty“, které mně zatím dorazily v rámci iniciativy Hejtuj hejtmana na email prohejtmana@kr-olomoucky.cz. Každý týden mi přijdou desítky názorů, podnětů nebo stížností, takže je z čeho vybírat a diváci se určitě nudit nebudou,“ zve ke sledování přímého přenosu Ladislav Okleštěk.

Live stream ze studentské diskuze s hejtmanem začne ve středu 24. května v 10 hodin na Facebookovém profilu Ladislava Oklešťka. Více informací o iniciativě Hejtuj hejtmana najdou zájemci na www.HejtujHejtmana.cz.

Autor: vedení školy| Datum: 22. 5. 2017 | Akce

Návštěva centrály společnosti Albert v Praze

Ve čtvrtek 11. května jsme se zúčastnili prohlídky centrály vedení firmy Ahold v Nových Butovicích v Praze, která byla uspořádána pro vybrané žáky oboru Prodavač.

Byli jsme přivítání paní Mušinskou, vedoucí vzdělávacího oddělení, která nás seznámila s programem dne.

Dozvěděli jsme se historii firmy Ahold, že hlavní centrála sídlí v Holandsku. V České republice provozuje 331 prodejen ve formátech super a hyper marketech a zaváží je ze 3 distribučních center. Firma nám představila řady svých privátních značek, zaujalo nás, že spousta těchto výrobků je zaměřena na zdravý životní styl obyvatelstva.

Vyzkoušeli jsme si prakticky senzorické hodnocení výrobků a přesvědčili jsme se, že privátní výrobky jsou chutné a kvalitní a dají se koupit za výhodnou cenu.

Bylo nám nabídnuto, že po vyučení můžeme u této firmy pracovat, nejdříve v pozici prodavač specialista s možností čerpání různých benefitů.

Na konkrétních příkladech nám ukázali, jak rychle u této firmy může mladý člověk profesně růst, pokud ukáže svoje přednosti a kvality.

Z této návštěvy jsme si odvezli dobré zážitky a dobrý tip na uplatnění v našem budoucím profesním životě.

Autor: Johnová Vilma | Datum: 16. 5. 2017 | Akce

Soutěž v SUDOKU

Dne 27. 4. 2017 se na naší škole konala soutěž v SUDOKU. Žáci během 40 minut řešili čtyři soutěžní úlohy.

Výsledková listina:

  1. Jakub Kocurek OB3
  2. Marek Juna S3
  3. Tomáš Hošek OB3 a Vendula Pavlíková SZS2
Autor: Mgr. Alena Drábková | Datum: 4. 5. 2017 | Akce