33-56-H/01 Truhlář

Studium oboru nabízí:
Truhlář je tříletý učební obor ukončený výučním listem.
Žáci prvního ročníku se v teorii i praxi seznamují se základy opracování dřeva pomocí klasických ručních nástrojů i nejrůznějších elektrických strojků a přípravků. Vyrábí postupně drobné výrobky a nábytek především z masivního dřeva. Žáci druhého ročníku již samostatně pracují na truhlářských strojích, podílí se na výrobě a montáži nábytku, dřevěných prvků, oken, dveří a drobných výrobků ze dřeva. Pracují nejen s masivním dřevem, ale používají také různé velkoplošné materiály, učí se provádět povrchové úpravy výrobků. Praktická výuka probíhá ve skupinách maximálně dvanácti žáků, což umožňuje individuální přístup učitele. Ve výuce jsou používány nejmodernější pomůcky, stroje a zařízení pro obrábění dřeva. V teorii se učí žáci základním konstrukcím a technologickým postupům. Žáci třetího ročníku již samostatně (nejčastěji ve dvojicích) pracují na zakázkách.
Praktická výuka probíhá na zrekonstruovaném pracovišti odborného výcviku v Rapotíně, které je vybaveno velmi kvalitními stroji. Vybraní žáci mohou pracovat u firem v regionu.
Nejlepší žáci nás reprezentují na celostátních soutěžích. Jsme členy Asociace českých nábytkářů.
Učební obor Truhlář má perspektivní budoucnost. Práce se dřevem je velmi příjemná, dřevo je živé, tvárné a navíc příjemně voní.

V Šumperku 22. října 2015
Text a foto – Ing. Radomír Straka

Výrobky žáků třetích ročníků
Truhláři
Truhláři
Truhláři
Truhláři
Truhláři
Truhláři
Návštěva veletrhu

Ve čtvrtek 22. 10. 2015 podstoupili žáci třetího ročníku učebního oboru tesař a druhého ročníku oboru truhlář nekonečnou cestu na mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD TEC v Brně.

Budoucí řemeslníci si ve dvou výstavních halách a přilehlých venkovních prostorech prohlédli nejmodernější dřevoobráběcí stroje, nástroje a mechanické nářadí od našich a světových výrobců. Strojní vybavení představovali vystavovatelé také v provozu. Ukázky činnosti těchto zařízení se setkali u našich žáků s největším ohlasem.

Jedinou drobností, která kazila výborný dojem z veletrhu, byla opět zdlouhavá cesta zpět po stále se opravující trati.

V Šumperku 2. listopad 2015
Text – Ing. David Holubec


Veletrh Brno
Veletrh Brno
Veletrh Brno
Veletrh Brno
Veletrh Brno